Skip to content

VEX

VEX IQ považuji za výbornou stavebnici pro druhý stupeň a začátky s čidly na střední škole. Hovoří za to zkušenosti ze školení i z praxe. Oproti LEGO Mindstorm má drobné výhody v množství vstupů a čidel, možná se s ním i snáze pracuje a možná má lepší provázanost se světem textového programování, ale to už je samozřejmě věc subjektivní. 

Níže najdete tipy na to, co k VEXu můžete potřebovat. Případně mi napište na: martin.gembec[zavin]gmail.com

 

Aktualizace 2020-03: Programovací prostředí pro základní školy na platformě Scratch je k dispozici v podobě programu VEXcode IQ Blocks, dostupné zdarma na webu pro všechny platformy, včetně mobilních. Ve spolupráci s kolegyní Hankou Hyksovou jsme vypracoval základní návod pro práci s tímto programem.

Programování v grafickém textovém módu, nebo čistě textovém módu je dostupné v RobotC, ke kterému jsem vypracoval, a podle zkušeností ze školení upravil, návod s příklady.

Každý rok pak existuje robotická výzva se stavebnicemi VEX, tzv. VEX IQ Challenge. Letos ve variantě Squared Away.

Níže odkazovaný Robot MESH nabízí možnost si naprogramovat virtuálního VEX IQ robota v rámci "hodiny kódu", vyzkoušejete.

 

Aktualizace 2019-03: odkaz na Robot MESH a nový PDF soubor s návodem na RobotC vč. příkladů programů.

České verze příruček a návodů, včetně níže zmiňované Education Guide, najdete na webu AV Media veskole.cz v sekci Návody.

 

Aktualizace 2017-12: Začínáte s robotikou? Můžete si stáhnout čtyři SMART  Notebook soubory a k nim 4 Word pracovní listy): formát ZIP.

Odkazy na manuály pro učitele (zatím AJ, češtinu připravujeme): Education GuideRobotics Camp.

Odkaz na stránku s dalšími zdroji k VEX IQ, například s návody na stavbu různých robotů (Robot Builds).

Odkazy na základy programování v Modkitu a v RobotC.

Virtuální programovací prostředí RobotVirtualWorlds (10ti denní trial verze – jak aktivovat je zde)