S příchodem VEX 123, GO a V5 získal VEX ucelenou řadu od mateřinky po VŠ. Detaily najdete na vexrobotika.cz.
Aktualizace 2023-02: podpora k VEX IQ 2. generace a aktualita k 123
Prostředí VEXcode již dostalo možnost "tlačítka zpět", takže se lze vracet zpět v historii kroků, které jsme udělali. Prostředí pro VEX 123 už je od konce roku 2022 konečně česky.
Posunul jsem se ve vytváření metodik pro VEX IQ 2. generace. Nabízím ke stažení tři materiály na úvod s VEX IQ 2. generace, které doufám pomohou v rozhledu všem, kdo mají s IQ něco do činění. Na webu veskole.cz/navody už je i metodika (7 zajímavých úloh) od Petra Coufala (mj. vedoucího digicentra v Hradci Králové) pro VEX 2. generace (pro 1. generaci je tam také ke stažení jako zip soubor).
01_VEX-IQ_Seznámení.pdf
02_VEX-IQ_Jízda-s-ovladačem.pdf
03_VEX-IQ_Ovladač-s-VEXcode-IQ.pdf
Pro práci ve třídě se vám také mohou hodit návody na jednoduché roboty pro stavebnici 1. i 2. generace (sumo a battle bot aj.). Nabízí je na své stránce Dave Parker.
Aktualizace 2022-12: přehledně k VEX GO
Začínáte? Chyťte se nejprve materiálů na www.veskole.cz/navody
Pak si prosím prolistujte několik zdrojů z webu výrobce (překlad připravujeme a přeložíme i některé zajímavé LABy, co ještě česky nejsou)
1) příručka pro učitele, začátečníka
2) jak pracovat se STEM Laby ve třídě (zatím anglicky, ale třeba vám to s přkladačem bude užitečné)
3) STEM Labs (zarolujte níže) jsou tu úlohy, kde se jen staví (ideální pro menší žáky aby se seznámili se součástkami a procvičili práci se stavebnicí podle návodu), pak jsou tam úlohy lehce aktivizující (doporučuji autíčko na gumičku, super car), pak aktivity programovací (viz také úlohy v češtině, např. code base - úlohy na Marsu)
4) návody ke stavění jsou k prokliknutí přímo v programovacím prostředí VEXcode GO (codego.vex.com), nebo zde: https://www.vexrobotics.com/go/downloads/build-instructions
5) rozšířená verze Activities: https://education.vex.com/stemlabs/go/activities
Ještě jednou připomínám, že překládání vázne, ale výhodou je, že jej implementují na naše prostředí přímo vaši kolegové, učitelé. Velmi dobře už je to vidět na materiálech pro VEX 123 na veskole.cz a podobně doufám již brzy u VEX GO.
Aktualizace 2022-10:
V říjnu 2022 jsem udělal pro Online centrum Elixíru do škol představení využití VEX 123, GO a IQ a je z něj dostupný záznam
Odkazuji materiály, které jsem vytvořil:
- prezentace Algoritmizace s VEX GO s ukázkovou hodinou na 1. nebo 2. stupni
- prezentace o VEX IQ (1. generace) včetně ukázek programů z projektu ADKU
- řetězová reakce s VEX IQ - vhodná i do fyziky, volně navazuje jeden pr. list níže
- začínáme s robotikou - 4 SMART Notebook a prac. listy pro inspiraci
- mini VEX IQ Damiana Kee aneb cesta k rychlé stavbě robota s čidly
Aktualizace 2022-04
V rámci seznámení se s VEX 123 připomínám, že pro začátek je dobře zpracovaná metodika na stránkách veskole.cz/navody. Výrobce má perfektní popis co na začátku zařídit krok za krokem zde: https://www.vexrobotics.com/123/support/123-guide
Záznam ze seznámení se s VEX 123 a tipy od kolegů Pavla Knoblocha a Lenky Novákové: https://youtu.be/Cn17JFv3VkQ
Aktualizace 2022-02
Přepracoval jsem metodiku k VEX IQ - stále je to jen příručka pro začátečníky, ale zapracoval jsem tam nedostatky, kterými trpěl původní text. Podrobné metodické materiály k VEX IQ inspirované metodikami na webu vexrobotics.com zůstávají hlavním úkolem do budoucna, které je třeba ještě vytvořit. Zatím používejte ty v originále na webu výrobce.
Aktualizace 2021-09
AV Media Systems nabízí na www.veskole.cz českou metodiku pro VEX 123 a GO. Brzy přibude i IQ. Děkujeme a chválíme.
Aktualizace 2021-03
VEX robotics zveřejnili na webu úplně nové metodiky od VEX 123, přes VEX GO po VEX IQ (dál jsem zatím nezkoumal). Najdete zde tzv. STEM Labs, kde máte možnost si přečíst jak s dětmi realizovat celé hodiny.
Aktualizace 2020-03
Programovací prostředí pro základní školy na platformě Scratch je k dispozici v podobě programu VEXcode IQ Blocks, dostupné zdarma na webu pro všechny platformy, včetně mobilních.
Programování v grafickém textovém módu, nebo čistě textovém módu je dostupné v RobotC, ke kterému jsem vypracoval, a podle zkušeností ze školení upravil, návod s příklady.
Každý rok pak existuje robotická výzva se stavebnicemi VEX, tzv. VEX IQ Challenge. Letos ve variantě Squared Away.
Níže odkazovaný Robot MESH nabízí možnost si naprogramovat virtuálního VEX IQ robota v rámci "hodiny kódu", vyzkoušejete.
Aktualizace 2019-03
Odkaz na Robot MESH a nový PDF soubor s návodem na RobotC vč. příkladů programů.
České verze příruček a návodů, včetně níže zmiňované Education Guide, najdete na webu AV Media veskole.cz v sekci Návody.
Aktualizace 2017-12
Začínáte s robotikou? Můžete si stáhnout čtyři SMART Notebook soubory a k nim 4 Word pracovní listy): formát ZIP.
Odkazy na manuály pro učitele (zatím AJ, češtinu připravujeme): Education Guide, Robotics Camp.
Odkaz na stránku s dalšími zdroji k VEX IQ, například s návody na stavbu různých robotů (Robot Builds).
Odkazy na základy programování v Modkitu a v RobotC.
Virtuální programovací prostředí RobotVirtualWorlds (10ti denní trial verze – jak aktivovat je zde)